Site icon Portal Nieruchomości

Schron na Oksywiu trafi w ręce Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

fot. ATAL

ATAL, ogólnopolski deweloper, przekaże zabytkowy schron z czasów II wojny światowej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Nowy właściciel odrestauruje schron i tchnie w niego nowe życie, dzięki czemu dzielnica wzbogaci się o atrakcyjny obiekt muzealny, który będzie służył lokalnej społeczności i turystom.

Schron ukryty jest wśród drzew przy ul. Bosmańskiej na gdyńskim Oksywiu, nieopodal realizowanej przez dewelopera kameralnej inwestycji mieszkaniowej – ATAL Bosmańska.

Schron typu T-750 figuruje w gminnej ewidencji zabytków i znajduje się pod ochroną konserwatorską.

Obiekt ma powierzchnię 500 mkw. i trzy kondygnacje – jedną na poziomie gruntu oraz dwa podziemne piętra. Stoi wśród zieleni i drzew w pobliżu zbiegu ulic płk. Dąbka, Dickmana i Bosmańskiej. Właścicielem schronu jest ATAL, ogólnopolski deweloper, który realizuje tuż obok kameralne osiedle mieszkaniowe. Inwestor postanowił przekazać obiekt nowemu właścicielowi, który zadba, aby jego potencjał był w pełni wykorzystywany.

ATAL prowadząc inwestycje deweloperskie pamięta o lokalnej specyfice. Nasze projekty charakteryzuje nowoczesny design, lecz jednocześnie dbamy, aby doskonale komponowały się z najbliższym otoczeniem. Misją ATAL jest angażowanie się nie tylko w realizację inwestycji deweloperskich, ale także kreowanie pozytywnego rozwoju ich okolicy i korzyści dla lokalnej społeczności. Choć zainteresowanie schronem było ogromne, a oferty napływały do nas z całego kraju, zdecydowaliśmy się przekazać zabytkowy schron lokalnej instytucji – Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, dzięki czemu ten wyjątkowy obiekt militarny stanie się atrakcją miasta oraz miejscem otwartym dla jego mieszkańców i turystów

– mówi Zbigniew Juroszek, Prezes ATAL.   

Schron powstał podczas II wojny światowej, jego budowę ukończono w 1944 roku.

Mógł pomieścić nawet 2 tys. osób. Po wojnie służył Marynarce Wojennej jako alternatywny punkt dowodzenia, później budynek został opuszczony.

Ten schron to swoiste memento – ślad po dramatycznej przeszłości naszego kraju. Chcemy zatem wykorzystywać ten obiekt do celów edukacyjnych związanych z historią II wojny światowej. Stanie się także obiektem na szlaku spacerów historycznych organizowanych przez Muzeum. Decydując się na przejęcie schronu myślimy o wykorzystaniu go na cele szeroko pojętej kultury, ale także zamierzamy przeznaczyć mu funkcje magazynowe.  Przewidujemy współpracę z organizacjami pozarządowymi o profilu proobronnym, a także artystycznym. Tego typu obiekty mogą bowiem stanowić miejsce interesujących plenerów czy instalacji artystycznych. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że schron obecnie to goła żelbetonowa skorupa. Żeby tchnąć w niego życie potrzebna jest szczegółowa diagnoza stanu samego obiektu jak i otoczenia. Czynimy starania o pozyskanie dokumentacji historycznej, która pozwoli odtworzyć dzieje tego typu budowli, jak i tego konkretnie obiektu, co pozwoli z kolei stworzyć interesującą ekspozycję poświęconą miejscu i czasom, w których schron zbudowano. Dlatego z nadziejami, ale i ostrożnością formułujemy plany

– mówi Tadeusz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.   

Planowana renowacja schronu oraz powstające nieopodal kameralne osiedle ATAL Bosmańska odmienią oblicze okolicy.

Inwestycja mieszkaniowa składać się będzie z sześciu budynków, w których zaprojektowano 96 mieszkań o funkcjonalnych układach oraz 7 lokali o przeznaczeniu handlowo-usługowym. W ofercie sprzedaży pozostały już tylko 24 mieszkania. Atutem lokalizacji – poza znajdującym się na terenie osiedla zabytkowym obiektem – jest także cicha i zielona okolica oraz rozwinięta infrastruktura miejska. Co istotne, z myślą o komforcie przyszłych mieszkańców przestrzeń osiedla została podzielona na strefę ogólnodostępną oraz prywatną. Od ulicy Bosmańskiej zaplanowano lokale handlowo-usługowe, natomiast wewnętrzny teren osiedla dostępny będzie wyłącznie dla mieszkańców.

Planowany termin oddania do użytkowania inwestycji ATAL Bosmańska to I kwartał 2022 roku. Więcej informacji na: atalbosmanska.pl 

Na trójmiejskie portfolio ATAL składa się szereg inwestycji. Do sprzedaży niedawno trafiła Bursztynowa Zatoka, to wysoce komfortowy projekt powstający przy ul. Starowiejskiej na gdańskiej Letnicy. Deweloper oferuje tu również mieszkania w trzech etapach inwestycji Przystań Letnica, która powstaje przy ul. Letnickiej, w bliskim sąsiedztwie Zatoki Gdańskiej. Na styku świetnie skomunikowanej części Przymorza oraz Oliwy, u zbiegu ulic Arkońskiej i Śląskiej, powstaje projekt Śląska 12, gdzie dostępne w sprzedaży są apartamenty inwestycyjne. Mieszkania i lokale inwestycyjne kupić można także w Modern Tower – 16-piętrowym kompleksie oferującym szereg udogodnień m.in. taras widokowy na dachu, reprezentacyjne lobby z recepcją i klub fitness z siłownią.

Exit mobile version