Site icon Portal Nieruchomości

Skwer Gwary Warszawskiej powstaje na Woli pomiędzy ulicami Wolską, Okopową i Al. Solidarności

Fot. materiały prasowe. Skwer Gwary Warszawskiej w nowej odsłonie

Skwer Gwary Warszawskiej to wyjątkowo ważne miejsce na Młynowie. Analiza dostępności terenów rekreacyjnych w tej okolicy wskazuje na wielką potrzebę tego rodzaju przestrzeni. Szczególnie biorąc pod uwagę intensywny wzrost funkcji biurowej w okolicy.  Historycznie to centrum lokalne okolicy – dawna Wenecja, historyczny dom handlowy PDT oraz kino W-Z.

Koncepcja przestrzeni

Zaniedbana obecnie przestrzeń skweru ma stać się aktywnym lokalnym centrum – przestrzenią publiczną o zróżnicowanej funkcji, z aktywnymi „krawędziami” (zaangażowane partnerstwo lokalne, adaptacja lokali w parterach), powiązaną z miejskim kontekstem zarówno w znaczeniu czysto „fizycznym” – przywrócenie możliwości przejść pieszych w poziomie ulicy, wprowadzenie ścieżki rowerowej, wyraźne zaznaczenie stref wejścia na skwer, jak i kontekstu historycznego – odwołanie programowe i estetyczne do historii miejsca (m.in. dawne Kino WZ i wprowadzenie kina letniego, oświetlenie wiszące na tarasie Restauracji Wenecja i współczesne doświetlenie polany, rozwiązania meblarskie Sołtana i Ihnatowicza, architektów Restauracji Wenecja inspirujące meble miejskie projektowane obecnie).

Projekt „ODNOWA”

„ODNOWA” to projekt obejmujący cykl działań na rzecz wspólnych przestrzeni w okolicy tzw. “Serka Wolskiego”, terenu położonego pomiędzy ulicami Wolską, Okopową i Al. Solidarności. Jego celem było zwiększenie dostępności i wygody najbliższego sąsiedztwa. Działania zostały zainicjowane w ramach współpracy Skanska i Fundacji na Miejscu, w związku z budową kompleksu biurowego Spark. 

Źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Konsultacje społeczne, ważny element projektu

W trakcie realizacji projektu „ODNOWA” zostały przeprowadzone konsultacje społeczne, w których wzięło udział blisko 500 mieszkańców. Na ich podstawie udało się zdiagnozować najważniejsze potrzeby lokalnej społeczności. W ramach działań zrealizowano również warsztaty poświęcone aranżacji skweru Gwary Warszawskiej i warsztaty dotyczące odnowienia podwórek na Kolonii Wawelberga oraz przy Domu Sąsiedzkim przy ul. Młynarskiej, który jest filią Wolskiego Centrum Kultury. Przeprowadzono także audyt dostępności ul. Wolskiej – od Ronda Kercelak do ul. Młynarskiej – dla osób starszych oraz rodziców z dziećmi. 

– W Skanska najważniejsi są dla nas ludzie – nie tylko użytkownicy naszych biurowców, ale także lokalna społeczność, która styka się z naszymi inwestycjami na co dzień. Jesteśmy przekonani, że nieodłącznym elementem dobrych realizacji jest współpraca i dialog – w ten sposób dostarczamy naszym sąsiadom wartość dodaną. Dokładnie tak było w przypadku projektu „ODNOWA” realizowanego z Fundacją na Miejscu. Jako deweloper i inwestor chcemy dawać przykład i angażować się w działania społeczne, które będą służyć wielu pokoleniom. Niezwykle nas cieszy, że projekt który zapoczątkowaliśmy 3 lata temu wchodzi w kolejny, bardzo ważny etap – realizacji – mówi Maja Natorff, Lider Projektu w spółce biurowej Skanska. 

– To jedno z ważniejszych w Warszawie, tak odpowiedzialne „wprowadzenie się” dewelopera w okolicę, w której inwestuje. Skanska zaprosiła nas do 3-letniej pracy ze społecznością w otoczeniu nowych biurowców. Badaliśmy ich potrzeby, stworzyliśmy partnerstwo międzysektorowe z udziałem Dzielnicy i projektowaliśmy zmiany. Największa z nich doczeka się wkrótce realizacji. Skwer przy dawnym PDTcie zostanie zrewitalizowany. To odpowiedź na wielkie zapotrzebowanie mieszkańców w tej okolicy – w badaniu praktycznie każda osoba wskazywała taką potrzebę. Uważam, że jest to wielki sukces i unikalny proces, który zainicjował deweloper. Oby więcej takich w Warszawie – mówi Marta Trakul-Masłowska, założycielka Fundacji Na Miejscu. 

Dotacja Rady m.st. Warszawy

– Cieszymy się, że Rada m.st. Warszawy – na wniosek Zarządu Zieleni m.st. Warszawy – przyznała 5 milionów złotych na modernizację i zagospodarowanie Skweru Gwary Warszawskiej. Mieszkańcy Woli dostaną dzięki temu zielone, tętniące życiem centrum swojej dzielnicy, które będzie miejscem sąsiedzkich spotkań, sportu i wydarzeń kulturalnych. Warto podkreślić, że zadbamy o łatwiejszy dostęp dla pieszych oraz dla osób niepełnosprawnych. Dla nas projekt skweru jest szczególnie istotny, ponieważ stworzyliśmy go wraz z projektantami, socjologami z fundacji Na Miejscu i mieszkańcami – zgodnie z założeniem, że to społeczność jest ekspertem w swojej okolicy. Efektem współpracy jest szczegółowa koncepcja wykonana na zlecenie ZZW przez Pracownię Architektury Krajobrazu pod kierownictwem Marty Tomasiak. Obecnie trwają prace nad dokumentacją przetargową na projekt budowlany i wykonawczy, start robót planujemy w 2022 r. – mówi rzecznik Zarządu Zieleni m.st. Warszawy Anna Stopińska.

Link do projektu Skweru Gwary Warszawskiej: http://zzw.waw.pl/2019/04/26/skwer-gwary-warszawskiej-w-nowej-odslonie/ 

Exit mobile version