Mimo rosnących cen i galopującej inflacji, mieszkania na sprzedaż w mieście stołecznym — tak samo, jak w innych dużych ośrodkach miejskich w Polsce — cieszą się sporym zainteresowaniem. O czym powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy sprzedać nasz lokal z zyskiem?
Jak zabrać się za sprzedaż mieszkania?
Warszawa to duże, zajmujące powierzchnię ponad 500 kilometrów kwadratowych miasto, które zamieszkują niemal dwa miliony osób. To także gigantyczny rynek nieruchomości. Szacuje się, że już dziś w granicach administracyjnych gminy znajduje się ponad milion mieszkań.
Nie oznacza to jednak, że w mieście stołecznym można już mówić o nasyceniu rynku. Wciąż powstają nowe inwestycje mieszkaniowe, co dość jednoznacznie pokazuje, że popyt nadal jest ogromny. W dużej mierze wynika to z tego, że Warszawa — podobnie, jak inne miasta w kraju — wciąż boryka się z deficytem lokalowym, którego zaspokojenie może zająć nawet i dekadę.
Patrząc w ten sposób na lokalny rynek, trudno dziwić się temu, że mieszkania na sprzedaż w Warszawie od SonarHome.pl, jeszcze przez długi czas będą cieszyć się ogromnym zainteresowaniem. Taka sytuacja na rynku stwarza doskonałe warunki dla sprzedających, którzy mogą uzyskać za swoje nieruchomości bardzo atrakcyjne oferty cenowe.
Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem?
Przede wszystkim musimy wiedzieć, jakim lokalem dysponujemy i jaka jest jego realna wartość. Można na przykład skorzystać z darmowych narzędzi, które umożliwiają dokonanie szybkiej wyceny online. Wystarczy podać adres, informacje o metrażu, liczbie pokoi czy piętrze, na którym znajduje się nasze mieszkanie. Dane o jego wartości poznamy za darmo, a na dodatek w zaledwie kilka chwil.
Kolejnym krokiem powinna być decyzja o tym, w jaki sposób chcemy wprowadzić lokal na rynek. Samodzielna sprzedaż nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Jeśli nie mamy „smykałki” do handlu i negocjacji, to kwota, jaką uzyskamy, może być zaniżona.
Ciekawym pomysłem może być na przykład skorzystanie z takiej usługi, jak DigitalBroker. To prosty sposób, by zapewnić sobie doradztwo i wsparcie profesjonalistów, którzy przeprowadzą nas przez cały proces, organizując na przykład drzwi otwarte, czy zadbają o promowanie oferty, dzięki czemu ta dotrze do szerszego grona zainteresowanych.
Alternatywą, którą docenią osoby, którym zależy na czasie, może być iBuying. Wystarczy zgłosić lokal do sprzedaży, a następnie — po spotkaniu z rzeczoznawcą i przystaniu na zaproponowaną ofertę — dostarczyć wskazane dokumenty. Jeśli nie zajmie nam to zbyt wiele czasu, to jest dość prawdopodobne, że pieniądze wpłyną na nasze konto w zaledwie tydzień.
To ogromna oszczędność czasu. Szacuje się, że uśredniony czas sprzedaży mieszkania w Warszawie (jeśli korzystamy z „tradycyjnych metod”) jest zbliżony do 85 dni. Bez względu na to, czy wprowadzamy na rynek kawalerkę, czy luksusowy apartament na sprzedaż.
Jak kształtuje się dynamika cen mieszkań w stolicy?
W ujęciu rocznym mówimy tu o wzroście cen zbliżonym do 12-13 procent. O wiele większe wartości można zaobserwować np. w Sopocie (28%) czy Gdyni (20%), ale i w Lublinie (18%) i Wrocławiu (17%). Z drugiej strony, nieruchomości drożeją nieco wolniej m.in. w Katowicach (12%).
Uśredniona cena za metr kwadratowy nieruchomości w Warszawie wynosi obecnie 13 tysięcy złotych, choć w granicach administracyjnych miasta stołecznego można wskazać na duże rozbieżności: za mkw na Śródmieściu zapłacimy nawet 16 tysięcy złotych podczas gdy cena m.in. na Białołęce potrafi być niższa nawet o 40 procent!