Ceny większości materiałów budowlanych w ostatnich kwartałach były stabilne – według stawek kosztorysowych Sekocenbud w 4q24 w porównaniu z 3q24 roku zmiany były w granicach (-1,6% do +1,8%).
Także w porównaniu z 4q23 zmiany cen większości materiałów były niewielkie (materiały ogółem +0,6% r/r). Spadek nastąpił w przypadku wyrobów hutnictwa (-10,3% r/r), rur stalowych (-9,9% r/r) i kabli energetycznych (-1% r/r). Niewielki, jednocyfrowy wzrost dotyczył wyrobów wapienno-piaskowych (+6,3% r/r), rur cementowych (+5,8% r/r), wyrobów betonowych (+3,6% r/r) i szkła (+3,1% r/r), który można wiązać z energochłonną technologią produkcji tych wyrobów.
Według monitoringu Grupy PSB ceny materiałów budowlanych od 1,5 roku maleją r/r, ostatnie miesiące sygnalizują stabilizację. W grudniu’24 ceny spadły o 0,3% r/r (vs -1,0% r/r w poprzednich 3 miesiącach). Na 20 monitorowanych grup towarowych ceny spadły w 15 kategoriach (w tym m.in. o 1% r/r płytki, łazienki, kuchnie, instalacje; o 2% r/r izolacje wodochronne; o 3% r/r płyty OSB, drewno i oświetlenie; o 4% r/r izolacje termiczne; o 5% r/r sucha zabudowa
oraz o 6% r/r dachy i rynny). Nie zmieniły się ceny w 2 kategoriach: chemia budowlana oraz ściany/kominy. Wzrost wystąpił jedynie w 3 grupach towarowych (cement i wapno o 4% r/r; farby i lakiery o 2% r/r; stolarka o 1% r/r).
W przypadku drugiego kluczowego czynnika produkcji w budownictwie – siły roboczej, w 2024 utrzymywały się znaczące tendencje wzrostowe płac, których przesłankami były kontynuowany wzrost płacy minimalnej oraz deficyt pracowników w budownictwie o charakterze strukturalnym (starzejące się społeczeństwo, co powoduje coraz liczniejsze odejścia na emeryturę pracowników budowlanych przy braku następców; wcześniejsze zaniechania w szkolnictwie zawodowym; dodatkowo, zmienność koniunktury w budownictwie i małokomfortowe warunki pracy zniechęcają młodzież do wiązania przyszłości z pracą w tym sektorze).
Napięcia związane ze wzrostem popytu na materiały budowlane i siłę roboczą mogą się pojawić w latach 2025-2026, gdy w pełnym wymiarze będą uruchomione projekty z dofinansowaniem z KPO angażujące firmy budowlane. Dotacje trzeba wykorzystać do końca sierpnia’26, w przypadku pożyczek do końca sierpnia’26 muszą zostać zawarte umowy; obecny termin wydatkowania być może zostanie przesunięty o kilka miesięcy – resort rozwoju prowadzi negocjacje z KE.
Niemożliwa jest jednak fundamentalna zmiana rozporządzenia unijnego (sprzeciw tzw. państw oszczędnych), która pozwoliłaby na wydłużenie okresu realizacji KPO na lata 2027-2029. W związku z tym polscy negocjatorzy szukają alternatywnych rozwiązań poprzez możliwą reinterpretację obecnych przepisów – tak, by środki, które nie zostaną wydane z KPO, mogły jednak być wydane na dalsze inwestycje. Można szacować, że ok. 35-40% środków KPO generuje popyt na usługi budowlane.
Koszty budowy ustabilizowały się – wg bieżących stawek kosztorysowych Sekocenbud koszty budowy (bez kosztu gruntu) wybranych budynków wielorodzinnych, reprezentujących typowe budynki mieszkalne wzrosły w 4q24 w granicach 3,6-6,9% r/r (3,2-6,6% r/r w 3q24).