Site icon Portal Nieruchomości

Towarzystwa Budownictwa Społecznego – czym są i w jakich miastach funkcjonują popularne TBS-y?

Osiedle przy ul. Strzeleckiej w Warszawie. Źródło: TBS Warszawa Północ Sp. z o.o.

Towarzystwa Budownictwa Społecznego, czyli popularne TBS-y to państwowe lub prywatne spółki i spółdzielnie, których celem jest budowa niedrogich mieszkań przeznaczonych na wynajem. To coraz popularniejsze rozwiązanie wśród osób średniozamożnych, które nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania. Na jakiej zasadzie i w jakich miastach funkcjonują? Podpowiadamy.

TBS – mechanizm działania

Towarzystwa Budownictwa Społecznego to państwowe lub prywatne spółki i spółdzielnie non-profit, które działają w oparciu o grunty należące do lokalnych samorządów i środki pozyskane z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Fundusz udziela TBS-om kredytów (pokrywających 70% kosztów inwestycji) na preferencyjnych warunkach, które umożliwiają budowę nowych mieszkań. Pozostałe 30%, czyli tzw. cesję partycypacji opłacają najemcy. Sporo TBS-ów uznaje tę opłatę za obligatoryjną przy zawarciu umowy, podlega ona również zwrotowi po zakończeniu najmu w terminie maksymalnie 1 roku.

Dla kogo mieszkanie w TBS?

Najemcami mogą być jedynie osoby, których dochody są zbyt wysokie, aby ubiegać się o mieszkanie komunalne i jednocześnie zbyt niskie, aby uzyskać zdolność kredytową na zakup własnego M. Dochód miesięczny nie może przekraczać 120% (gospodarstwo jednoosobowe) lub 180% (gospodarstwo dwuosobowe) kwoty 1,3 przeciętnego wynagrodzenia brutto w danym województwie. Na każdą kolejną osobę w gospodarstwie obowiązuje kryterium 140% kwoty 1,3 przeciętnego wynagrodzenia brutto. Nie są to jednak jedyne wytyczne. Ważne jest także stałe miejsce zamieszkania na terenie danej gminy i posiadanie regularnego źródła dochodu – miejsce pracy musi znajdować się na terenie gminy, na której planujemy najem mieszkania TBS. Prawo nie przewiduje możliwości wykupu mieszkania, zatem przez cały czas właścicielem lokalu pozostaje Towarzystwo.

TBS – lokalizacje

Lokale TBS w ramach rządowego programu powstają na terenie całego kraju – zarówno w mniejszych (Biała Podlaska, Pruszków, Piastów), jak i większych miejscowościach (Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław). Z roku na rok liczba lokali posiadanych przez TBS-y stopniowo wzrasta. Według danych GUS, w 2019 roku liczba mieszkań ukończonych przez TBS wyniosła 2472. W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus przyszli mieszkańcy mogą ubiegać się o lokale z opcją najmu lub najmu z dojściem do własności. Co istotne i warte podkreślenia, osiedla powstające w ramach programu posiadają dogodny dostęp do komunikacji zbiorowej, sieci handlowo-usługowej, edukacyjnej i placówek medycznych. Wszystko po to, by wyjść naprzeciw potrzebom różnych grup społecznych – zarówno młodych, rodzin z dziećmi czy osób starszych.


Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome.

Exit mobile version