Skanowanie laserowe budynków pozwala nie tylko wiernie zarejestrować ich kształt i wygląd, lecz także stanowi bazę do stworzenia modelu 3D, który można uzbroić w informacje architektoniczne i historyczne. Dzięki temu wszystkiemu można ograniczyć koszty i uprościć proces inwestycyjny. Szczególnie ważnym zastosowaniem tej technologii jest zarządzanie obiektami zabytkowymi. Dzięki niej będzie możliwe m.in. odtworzenie układu średniowiecznego miasta, nad czym pracują polscy naukowcy.
– Jeśli modernizujemy wybrany obiekt historyczny, to najczęściej informacje o takim budynku są rozproszone w archiwach i przechowywane w różnych formach: papierowych i elektronicznych. Ich status i jakość często są nieznane. Dokumentacja tworzona jest przez uprawnionych specjalistów, a każdy z nich pracuje własnymi narzędziami, we własnych standardach branżowych. W przypadku rozpoczęcia inwestycji,] zebranie wszystkich materiałów jest trudne – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Agnieszka Struś z 3D Scanners.
Zintegrowanie danych o obiekcie i zapewnienie kontroli nad jego procesem konserwacyjnym
Rozwiązaniem, które pozwala na zintegrowanie danych o obiekcie i zapewnienie kontroli nad jego procesem konserwacyjnym, jest zdigitalizowanie kluczowych informacji o nim i naniesienie na trójwymiarowy model. Pozwala na to technologia HBIM, dzięki której możliwa jest wielowymiarowa integracja danych geometrycznych z niegeometrycznymi.
– Pracujemy najczęściej z prywatnymi inwestorami, którzy realizują plany adaptacji cennej historycznie architektury do nowych celów użytkowych, najczęściej hotelowych i handlowych, chcąc zachować o nim pełną informację. I wówczas wykorzystywany jest HBIM – przeniesienie obiektu rzeczywistego do formy cyfrowej, podpięcie informacji jakościowych o charakterze czysto budowlanym, jak również historycznym, pod tworzony model 3D – mówi Agnieszka Struś.
Cyfrowy model
W cyfrowym modelu znajdują się więc informacje o rzeczywistej konstrukcji czy warstwach, z jakich się ona składa. To również informacja o zapisach archiwalnych, naniesienie dokumentacji technicznej czy wyników badań archeologicznych.
Technologia ta jest właśnie wykorzystywana przez polskich naukowców w pracach związanych z rekonstrukcją układu starożytnego cypryjskiego miasta Nea Pafos. Jednak nie jest jeszcze wdrażana na szerszą skalę w procesie konserwacji rodzimych zabytków.
– Na polskim rynku jest jeszcze niska świadomość tego, że istnieją narzędzia i są dostępni wykwalifikowani specjaliści, którzy wspierają takie działania. Pomimo tego, że w cały proces przygotowania modelu należy włożyć dużo pracy, to późniejsze wykorzystanie go w procesie inwestycyjnym ogranicza koszty związane z błędami, kolizjami i kłopotami w komunikacji – przekonuje ekspertka z 3D Scanners.
Digitalizacja obiektów
Zebranie wszystkich kluczowych danych o obiekcie w jednym miejscu likwiduje problem związany z niejednolitymi nośnikami, na jakich tradycyjnie są one przechowywane, dostępem do źródeł archiwalnych czy formatami plików, które są niekompatybilne ze wszystkimi systemami informatycznymi.
Przykładem kompleksowego wykorzystania HBIM w procesie rewitalizacji i zintegrowanego zarządzania obiektem jest przebudowa kompleksu Palazzo Remondini we Włoszech. Budynek groził zawaleniem. Stworzenie cyfrowego modelu pozwoliło natomiast nie tylko na odrestaurowanie go, lecz także uwzględnienie w tym procesie danych sejsmicznych, poprawę efektywności energetycznej i zapewnienie dostępu do pełnej dokumentacji związanej z konserwacją.