Site icon Portal Nieruchomości

Uzdrowisko Ustroń stanie się nowoczesnym centrum zdrowia. Ruszyły prace budowlane związane z modernizacją ośrodka.

Fot. materiały prasowe

Uzdrowisko Ustroń to słynne w całej Europie centrum rehabilitacji i sanatorium. Swoją popularność zawdzięcza, między innymi, unikalnemu położeniu w samym sercu Beskidu Śląskiego, nieszablonowej architekturze, a także bogatej ofercie świadczeń zdrowotnych.

Jednakże, aby utrzymać swoją pozycję na rynku, Uzdrowisko musi się stale rozwijać i coraz bardziej podnosić standardy. Właśnie dlatego Grupa American Heart of Poland podjęła decyzję o wdrożeniu programu inwestycyjnego, obejmującego modernizację i rozbudowę kurortu. Przewidziano, m.in. remont istniejących budynków, wprowadzenie nowych technologii oraz udoskonalenie infrastruktury.

Uzdrowisko Ustroń – symbol polskiej architektury modernistycznej w trakcie modernizacji

Od wczesnych lat 60. XX wieku Uzdrowisko Ustroń jest symbolem innowacyjnego designu, które jak magnes przyciąga pacjentów, gości hotelowych oraz turystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Ikoną ośrodka stały się budynki sanatoryjne w kształcie kultowych „piramid”, zaprojektowane przez trzech wybitnych śląskich architektów: Henryka Buszkę, Aleksandra Frantę i Tadeusza Szewczyka. Aktualnie, cały kompleks jest modernizowany, dzięki czemu nastąpi wzrost jakości oferowanych usług oraz atrakcyjności Uzdrowiska. 

– Z wielką radością i świadomością odpowiedzialności wynikającej z kontynuacji założeń historycznego projektu podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu modernizacji i rozbudowy Uzdrowiska Ustroń. Zachowanie zgodności architektonicznej oraz naturalnych walorów przyrodniczych i leczniczych regionu było dla nas kluczowe na etapie opracowywania szczegółów przedsięwzięcia – mówi Adam Szlachta, prezes zarządu i dyrektor finansowy American Heart of Poland S.A.


Jednym z głównych założeń inicjatywy jest: „tworzyć, nie niszczyć”. Dzięki takiemu podejściu oraz zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych realizacja robót budowlanych będzie miała minimalny wpływ na środowisko naturalne. Dla inwestora, projektantów oraz inżynierów z G2J Consulting, których rolą jest wsparcie inwestora w całym procesie inwestycyjnym, niezwykle ważne jest poszanowanie tradycji, dbałość o potrzeby lokalnej społeczności oraz spójność z przyrodą.

Zmiany będą prowadzone z poszanowaniem tradycji i środowiska naturalnego

Modernizacja Uzdrowiska Ustroń skupia się przede wszystkim na obiektach sanatoryjnych, w skład których wchodzą: Sanatorium i Szpital Uzdrowiskowy „Równica”, Sanatorium Uzdrowiskowe „Narcyz”, Sanatorium Uzdrowiskowe „Kos”, Sanatorium Uzdrowiskowe „Wilga”, Sanatorium Uzdrowiskowe „Rosomak” oraz Uzdrowiskowy Instytut Zdrowia – serce Uzdrowiska, w którym odbywają się zabiegi. Na pierwszym z wymienionych budynków trwają już prace budowlane, obejmujące termomodernizację, remont balkonów i tarasu widokowego..

– Program modernizacji Uzdrowiska Ustroń to przedsięwzięcie złożone, wymagające czasu i wielkiej staranności, które niesie ze sobą wiele różnych wyzwań. Jednym z nich jest prowadzenie prac na obiektach bez znaczącej ingerencji w ich funkcjonowanie. Komfort pacjentów, gości hotelowych i personelu leży nam szczególnie na sercu, dlatego robimy wszystko, by dbać o nich i nie zakłócać spokoju, niezbędnego podczas pobytów sanatoryjnych, rehabilitacyjnych czy regeneracyjnych. Dokładamy wszelkich starań, aby prowadzone prace były możliwie najmniej uciążliwe i zostały zakończone jak najszybciej – tłumaczy Jarosław Jurkowski z firmy G2J Consulting, pełniącej rolę konsultanta i zarządzającego programem rozbudowy i modernizacji Uzdrowiska Ustroń. Modernizacja jest planowana w duchu zrównoważonego rozwoju. Po zakończeniu poprawi się efektywność energetyczna Uzdrowiska, co pozytywnie wpłynie na środowisko. Kolejnym zagadnieniem jest konieczność dostosowania budynków do obowiązujących wymogów funkcjonalnych i prawnych, przy zachowaniu ich ponadczasowego, oryginalnego wyglądu. Nie bez znaczenia jest fakt, że kompleks jest zlokalizowany w strefie “A” ochrony uzdrowiskowej w Ustroniu, ustalonej w celu zabezpieczenia warunków naturalnych, niezbędnych do prowadzenia i rozwijania lecznictwa uzdrowiskowego – dodaje Jarosław Jurkowski. 

Rozbudowa na miarę europejskich standardów

Równolegle do modernizacji trwają prace projektowe w zakresie rozbudowy Uzdrowiska Ustroń o nowe obiekty. Do stworzenia koncepcji projektu zaproszono Roberta Koniecznego w KWK Promes i Macieja Frantę z Franta Group, wnuka Aleksandra Franty, jednego z twórców architektury uzdrowiska. Na konferencji w dniu 29 września 2022 architekci podkreślali, że rozbudowa obiektu tej klasy jest ewenementem nie tylko na skalę Polski, ale i Europy. Do końca dekady w dzielnicy Ustroń Zawodzie mają powstać trzy nowe budynki w stylu dobrze znanych „piramid” oraz dwa ich odwrócone odpowiedniki, tzw. „klinowce”.

– Uzdrowisko Ustroń jako nowoczesne centrum zdrowia specjalizuje się w profilaktyce pierwotnej i wtórnej, rehabilitacji oraz leczeniu i zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Oferuje szeroki zakres zabiegów fizjoterapeutycznych i pielęgnacyjnych oraz świadczy wysokiej jakości usługi hotelarskie, które sprawiają, że co roku Uzdrowisko Ustroń przyciąga licznych gości i pacjentów. Jesteśmy niezwykle dumni i szczęśliwi wiedząc, że już niedługo będziemy mogli zaprosić naszych gości do zmodernizowanych obiektów i zaoferować im usługi na europejskim poziomie. – mówi Wojciech Budzowski, prezes Uzdrowiska Ustroń. 

Modernizacja Uzdrowiska Ustroń to inwestycja w region

Turystyka i rekreacja są współcześnie jedną z podstawowych globalnych sił ekonomicznych, zapewniając ogromne wpływy do budżetów gmin. Dzięki nim zmniejszają się różnice w poziomie życia osób zamieszkujących mniejsze miejscowości czy strefy nieuprzemysłowione. Turystyka rozwija nie tylko sektor handlowy i usługowy, ale również pozytywnie wpływa na kulturę, a także wymianę myśli i doświadczeń. Ponadto inwestycja w infrastrukturę medyczną regionu poszerzy dostęp do usług i zabiegów dla pacjentów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Exit mobile version