Site icon Portal Nieruchomości

Warszawa jako centrum usług biznesowych

Warszawa jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla lokalizacji centrów usług biznesowych. Takie wnioski płyną z raportu „Winning in Warsaw – Prospects for Business Services Centers”, który został zaprezentowany w środę, 14 marca, na targach nieruchomości MIPIM w Cannes.

Warszawa na MIPIM 2018 – największym międzynarodowym wydarzeniu branży nieruchomości i inwestycjito przede wszystkim kluczowe z punktu widzenia inwestorów fakty i dane. Miasto w tym roku prezentuje bogaty program merytoryczny, łączący m.in. pierwszą w historii debatę o przyszłości Warszawy oraz dwa raporty pełne danych potwierdzających inwestycyjną atrakcyjność: „Winning in Warsaw – Prospects for Business Services Centers” oraz „Poland Your Place to Invest”.

– Warszawa to bardzo dobre miejsce do inwestowania i jeszcze lepsze miejsce do życia. Jesteśmy liderem Europy Środkowo-Wschodniej ze względu na atrakcyjną lokalizację, dostępność kapitału czy nieustannie rozwijającą się infrastrukturę, dzięki której jakość życia poprawia się każdego roku. Potwierdzają to liczne rankingi i zestawienia – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa przyjazna inwestorom

Raport „Winning in Warsaw – Prospects for Business Services Centers”, został przygotowany przez Eliasa van Herwaardena, dyrektora Global Location Strategy w Deloitte. Dokument analizuje pozycję Warszawy jako docelowej lokalizacji centrów usług biznesowych (CUB). Opracowanie opiera się na analizach Deloitte, który przez ostatnie 10 lat zbadał ponad 100 miast rozpatrywanych przez inwestorów jako potencjalne lokalizacje centrów usług biznesowych.

Młode talenty i przestrzeń biurowa

Autorzy raportu podkreślają, że stolica Polski często postrzegana jest jako ekonomiczne serce Europy Środkowej oraz wiodąca destynacja dla firm oferujących usługi biznesowe. W ostatnich latach odnotowano w tej dziedzinie znaczący wzrost dzięki dostępności wykwalifikowanych i wielojęzycznych fachowców.

60 warszawskich uczelni prywatnych i publicznych kształci 250 tys. studentów, spośród których jedną trzecią stanowią studenci uczelni technicznych lub ekonomicznych, tj. odpowiednio 42 tys. i 41 tys. osób.

Ponadto w Warszawie jest obecnie 167 centrów usług biznesowych, które zatrudniają 42,6 tys. osób. Około 60 proc. pracowników posiada 6-letnie doświadczenie, a pozostałe 40 proc. to starsi specjaliści i menedżerowie. Miasto odnotowuje też niski poziom bezrobocia (3 proc.). Co istotne, Warszawa posiada największą przestrzeń biurową (5,3 mln mkw.) ze wszystkich stolic Europy Środkowej, a średni odsetek wolnej powierzchni do wykorzystania wynosi 11 proc.

Warszawa na tle innych miast

Dla pokazania, jak Warszawa prezentuje się w Europie Środkowej, porównano ją z czterema innymi stolicami regionu – Pragą, Budapesztem, Bukaresztem i Bratysławą. Autorzy raportu przeanalizowali kilkanaście wskaźników dotyczących kosztów i korzyści biznesowych, takich jak dostęp do kadr czy rynek biurowy.

Warszawa wyróżnia się pozytywnie w kwestii liczby centrów usług biznesowych (167, za nią plasuje się Bukareszt – 110) oraz ogólnej liczby osób pracujących w tej branży (42,6 tys. osób) – choć w tym przypadku zajmuje drugie miejsce za Bukaresztem (70 tys. osób). Kolejnym czynnikiem mocno wyróżniającym nasze miasto jest dostęp do młodych pracowników. Liczba studentów ekonomii i innych powiązanych kierunków jest o ponad 25 proc. wyższa w porównaniu innych innymi miastami (Praga – 32,8 tys. osób). Warszawska oferta pozostaje bezkonkurencyjna również pod względem dostępnej i tworzonej powierzchni biurowej. Obecnie miasto dysponuje 5,3 mln mkw. przestrzeni biurowej (Praga ma 3,3 mln mkw.), a do 2020 roku inwestorzy zyskają kolejne ponad 700 tys. mkw. (w Pradze odpowiednio 330 tys. mkw.).

Analiza pokazuje również, że stolice Europy Środkowej różnie pozycjonują się wobec wybranych danych, jednak, jak podkreślają autorzy publikacji, Warszawa jawi się jako mocny zawodnik.

Stolica biznesu

Przypomnijmy, to nie jedyna w ostatnich dniach publikacja potwierdzająca, że Warszawa jest dzisiaj jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania w całej Europie. W rankingu fDi „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2018/19”, przygotowanym przez wydawnictwo Financial Times, stolica została m.in. znakomicie oceniona w kategorii europejskich miast przyjaznych dla biznesu. Jesteśmy na 3. pozycji, ustępując jedynie Londynowi i Dublinowi. Za Warszawą wśród miast przyjaznych dla biznesu plasują się Bukareszt, Moskwa, Praga czy Paryż. Więcej informacji tutaj.

Warszawa to miasto wiodące w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, z ogromnym potencjałem inwestycyjnym. Tak wynika również z najnowszej edycji raportu „Poland Your Place to Invest”, przygotowanego z myślą o inwestorach zagranicznych, szukających miejsca na ulokowanie swojego biznesu. W publikacji zebrano najważniejsze informacje dotyczące warunków gospodarczych i ekonomicznych, a także dane o kapitale ludzkim, infrastrukturze, jakości życia oraz aktualnie dostępnej i będącej w budowie przestrzeni biurowej.

MIPIM to największe na świecie międzynarodowe wydarzenie rynku nieruchomości i inwestycji. W tym roku udział bierze ponad 24 tys. uczestników ze 100 krajów z całego świata. Targi, które obecnie odbywają się w Cannes już po raz 29., potrwają do piątku, 16 marca 2018 r. Stolica Polski jest obecna na targach MIPIM już od 20 lat. Szczegółowa oferta Warszawy dostępna jest tutaj.

Exit mobile version