Wynajęcie mieszkania tylko pozornie wydaje się prostą czynnością. Zarówno Wynajmującego, jak i Najemcę, może spotkać mnóstwo przykrych niespodzianek. Dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jak ich uniknąć.
Poniżej w podpunktach prezentujemy kilka porad dla osób poszukujących mieszkania, jak i dla osób, które postanowiły go innym wynająć.
Najemco pamiętaj o:
- Najpierw dokładnie zastanów się, jakiego mieszkania szukasz. Określ swoje preferencje dotyczące metrażu, ilości pokoi, a przede wszystkim lokalizacji i ceny, którą możesz na ten cel przeznaczyć.
- Jeżeli zamierzasz skorzystać z usług agencji pośrednictwa, musisz się liczyć z zapłatą prowizji, która w przypadku najmu wynosi zazwyczaj równowartość jednego miesięcznego czynszu. Pośrednik będzie czuwał nad bezpieczeństwem transakcji, prowadził negocjacje z Wynajmującym w twoim imieniu oraz wyszuka najlepsze pod względem Twoich oczekiwań propozycje.
- Przejrzyj oferty wynajmu mieszkań na portalach internetowych, w studenckich bazach mieszkań oraz na słupach ogłoszeniowych.
- Przed rozmową telefoniczną przygotuj sobie zestaw pytań, które chcesz zadać Wynajmującemu, aby nie tracić czasu na oglądanie mieszkań, które można było wyeliminować już podczas rozmowy telefonicznej.
- Jeżeli już będziesz oglądać mieszkanie, koniecznie zapytaj o sąsiadów, najbliższy przystanek autobusowy, sklepy itp., piękny apartament może stać się koszmarem, jeśli np. za ścianą mieszkają hałaśliwi sąsiedzi.
- Nigdy nie wpłacaj żadnych pieniędzy przed podpisaniem umowy najmu, zdarzały się sytuacje, że domniemany właściciel pobierał zaliczkę od kilkunastu oglądających, a potem znikał bez śladu.
- Zdecyduj się na podpisanie umowy najmu w formie pisemnej, koniecznie przeczytaj punkt po punkcie, w razie konieczności skonsultuj
z prawnikiem. Zwróć uwagę na rodzaj umowy, na cenę, sposób płatności, termin wypowiedzenia, wysokość i sposób rozliczenia z kaucji i opłat za media itp. Zadbaj, aby każda ze stron otrzymała jeden egzemplarz umowy. - Pamiętaj, żeby oprócz podpisania umowy najmu, podpisać protokół zdawczo – odbiorczy. Koniecznie zaznacz na nim początkowy stan techniczny urządzeń, mebli, które będziesz użytkować. Spisz stany liczników. Protokół zdawczo – odbiorczy powinien być również sporządzony w dwóch egzemplarzach
Na co trzeba zwrócić uwagę jako wynajmujący?
- Spisz dokładne dane osób, którym decydujesz się wynająć mieszkanie. Zrób ksero dowodów osobistych. Spisz telefony.
- Biura pośrednictwa. Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z ich usług, musisz liczyć się z zapłatą prowizji, najczęściej będzie to równowartość jednego miesięcznego czynszu. Jednak dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze, pośrednik umieści ogłoszenia, będzie udzielał zainteresowanym informacji, a nawet, jeżeli wyrazisz na to zgodę, będzie pokazywał klientom twoje mieszkanie.
- Umowę najmu. Podpisz ją w formie pisemnej, pamiętając o dokładnym określeniu rodzaju umowy, ceny i sposobu jej płatności, kaucji, opłat za media itp. Pamiętaj, by w umowie znalazł się paragraf , w którym będzie mowa o wysokości kary umownej w przypadku niedotrzymania warunków umowy, jak i odsetkach w przypadku zwłoki w zapłacie czynszu.
- Opłaty za media. Jasno określ w umowie w jaki sposób zamierzasz rozliczać Najemców z mediów. Na przykład zdecyduj się na pobieranie zaliczek miesięcznych na poczet mediów, a następnie rozliczaj je co pół roku .
- Protokół zdawczo – odbiorczy. Koniecznie podpisz protokół zdawczo – odbiorczy, w którym odnotujesz stan liczników, spis i stan techniczny wszystkich rzeczy w mieszkaniu. Dobrze jest też także zrobić zdjęcia, dokumentujące stan lokalu w dniu przejęcia przez Najemców.