Wzmocnienie oraz zagęszczanie gruntu to bardzo ważne etapy inwestycyjne, które wykonuje się w przypadku niewystarczającej nośności danego podłoża. Istnieje kilka metod wzmacniania podłoża gruntowego. Aby wybrać jednak konkretny sposób, należy wziąć pod uwagę różne czynniki, między innymi gruntowo-wodne, warunki górnicze czy obciążenie budynku. Co można jeszcze powiedzieć o wzmocnieniu i zagęszczaniu gruntu? Z czyich usług skorzystać, by mieć pewność, że prace te zostaną przeprowadzone na najwyższym poziomie? Zachęcamy do lektury.
Wzmocnienie i zagęszczenie gruntu – co warto wiedzieć?
Prace związane ze wzmocnieniem i zagęszczeniem gruntu wykonuje się w momencie występowania niewystarczającej nośności podłoża. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w dzisiejszej praktyce projektowej inwestorzy coraz częściej spotykają się z niekorzystnymi warunkami gruntowymi lub gruntowo-wodnymi. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że większość obszarów z atrakcyjnymi pod tym względem terenami jest już zazwyczaj zagospodarowana.
Dodatkowego wzmocnienia wymagają zwykle obszary, na których grunty są również silnie odkształcone i zróżnicowane w planie i przekroju.
Kryteria wyboru metody wzmacniania gruntu
Istnieje kilka czynników, które mają wpływ na wybór metody wzmacniania gruntu, są nimi:
- lokalizacja obiektów, które istnieją w sąsiedztwie terenu, jaki wymaga wzmocnienia,
- warunki gruntowo-wodne,
- warunki sejsmiczne i parasejsmiczne, a także górnicze,
- obciążenia konstrukcji budynku,
- dopuszczalne osiadania fundamentów.
Metody wzmacniania gruntu
Poniżej przedstawiamy kilka metod wzmacniania gruntu.
- Metoda iniekcji strumieniowej Jet Grouting – można nią wzmacniać plastyczne grunty spoiste oraz luźne piaski.
- Kolumny CMC – metodę tę można wykorzystać praktycznie w każdych warunkach gruntowych. Sprawdza się w miękkoplastycznych glinach, luźnych piaskach, ziemiach o wilgotności powyżej 100%.
- Solidyfikacja MS – wzmocnienie gruntu odbywa się poprzez zmieszanie go z czynnikiem wiążącym, np. cementem czy popiołem. Wykonuje się ją na sucho i mokro.
- Dynamiczne Zagęszczanie DC – wzmacnianie podłoża odbywa się poprzez uderzenia o dużej energii. W wyniku działania fali uderzeniowej ziemia ulega zagęszczeniu. Jest to metoda wysokowydajna, można ją zastosować w dowolnym typie gruntu niespoistego, nawet przy występowaniu frakcji kamienistych.
Wzmacnianie i zagęszczanie gruntu – firma Menard
Szukając odpowiedniej firmy, która wykona profesjonalne usługi zagęszczania i wzmacniania gruntu, warto postawić na przedsiębiorstwo Menard. Firma jest ekspertem w dziedzinie remediacji oraz wzmacniania terenów o niewystarczającej nośności. Jest także wynalazcą innowacyjnych metod pozwalających poprawić nośność gruntów, np. metody Dynamicznego Zagęszczania. Powierzając im te prace, można mieć pewność, że korzysta się z oferty profesjonalistów.
Wzmocnienie i zagęszczenie gruntów są ważnymi etapami inwestycyjnymi. Czynności te pozwalają na między innymi polepszenie nośności gruntów. Do przeprowadzenia wzmocnienia wykorzystuje się kilka popularnych metod, między innymi iniekcji strumieniowej Jet Grouting, kolumn CMC, czy Dynamicznego Zagęszczania. Chcąc skorzystać z oferty profesjonalnej firmy wzmacniającej grunty, warto zdecydować się na usługi przedsiębiorstwa Menard.