Firma IMMOFINANZ, z sukcesem zakończyła proces oczyszczania gruntu z historycznych zanieczyszczeń na terenie inwestycji przy ul. Ostroroga 23 w Warszawie. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
w Warszawie potwierdził, że plan remediacji został wykonany prawidłowo, a całą operację uznaje się za skuteczną. Teren nieruchomości jest obecnie przygotowywany do sprzedaży innemu deweloperowi.
Remediacja to nic innego jak usuwanie i oczyszczanie zanieczyszczeń powstałych w wyniku działalności przemysłowej
W przypadku działki przy ul. Ostroroga 23 zanieczyszczenia miały charakter historyczny i znajdowały się głęboko w części gruntu. Celem podjętych działań było ich usunięcie w sposób bezpieczny dla okolicznych mieszkańców i z korzyścią dla lokalnej społeczności.
Wszystkie prace odbywały się zgodnie z decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
w Warszawie z dnia 26 lipca 2017 r. (znak: WSI.515.23.2017.MGł.4) ustalające plan remediacji historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi na terenie działki.
Przeprowadzony proces składał się z trzech kluczowych etapów: prac przygotowawczych, biodegradacji polegającej na wszczepieniu w ziemię specjalnie wyhodowanych bakterii w celu rozłożenia szkodliwych substancji oraz prac wydobywczych, z których część była prowadzona pod specjalnym namiotem ochronnym. Wszystkie prace odbywały się pod stałym monitoringiem jakości powietrza, który obejmował pomiary detektorami PID oraz badania laboratoryjne.
Projekt planu remediacji na terenie działki przy ul. Ostroroga 23
Projekt planu remediacji na terenie działki przy ul. Ostroroga 23 w Warszawie został również opracowany zgodnie z najnowszymi Rozporządzeniami Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. dotyczącymi sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz w sprawie działań naprawczych, a także innymi przepisami wynikającymi z art. 14 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1789 oraz z 2015 r. poz. 277 i 1926).
Dla potrzeb komunikacji z mieszkańcami sąsiednich budynków została uruchomiona platforma www.czysta-wola.pl, na której na bieżąco publikowane były informacje o przebiegu prac. Wszyscy chętni mogli też zapisać się do subskrypcji newslettera.
W dniu 16 marca br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie potwierdził, że plan remediacji został wykonany prawidłowo, a „na podstawie przekazanych wyników badań próbek gruntu pobranych po przeprowadzonych pracach, remediację uznaje się za skuteczną”.
– Współczesna Wola jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic Warszawy. Bliskość centrum miasta, rozbudowywana II linia metra, bogata infrastruktura komunikacyjna i społeczna decydują o gruntownej rewitalizacji tego postindustrialnego rejonu miasta. Wraz z kolejnymi inwestycjami, staje się to coraz bardziej atrakcyjne miejsce do życia. Prawdziwa rewitalizacja nie jest jednak możliwa bez poprzedzającego procesu oczyszczania gruntu, którym powinny być poddane tereny poprzemysłowe. Cieszymy się, że dzięki skutecznie przeprowadzonej remediacji przy ul. Ostroroga 23, mamy w tym swój skromny udział – mówi Magdalena Kowalewska, Country Manager Operations Poland
W związku z zakończoną remediacją, teren nieruchomości jest obecnie przygotowywany do sprzedaży innemu deweloperowi, który o swoich planach inwestycyjnych poinformuje po sfinalizowaniu transakcji.
Więcej informacji nt. zakończonego procesu oczyszczania gruntu przy ul. Ostroroga 23 w Warszawie znaleźć można na stronie: www.czysta-wola.pl
Informacje uzupełniające nt. przemysłowej historii Woli
W okresie XX-lecia międzywojennego Wola była silnie uprzemysłowionym obszarem miasta. Mieściły się tam liczne zakłady, fabryki i manufaktury. W latach 1927-1942 w rejonie pomiędzy ulicami Obozową
i Ostroroga funkcjonowała m.in. Fabryka Preparatów Chemicznych K. Zawadzki i S-ka. Przy ul. Ostroroga w latach 1926-1930 istniał także Zakład Kowalsko-Ślusarski Stanisław Szejndroch, później znany też jako Fabryka Wyrobów Żelaznych. Niestety ówczesne standardy produkcyjne pozostawiały wiele do życzenia w kwestii znanych nam dziś wymogów ochrony środowiska. Co więcej, większość znajdujących się tam obiektów została zniszczona na skutek działań wojennych w 1944 r.