Site icon Portal Nieruchomości

Zaległości w opłatach za mieszkania w Polsce

Zaległości w opłatach za mieszkanie (wraz z odsetkami) to kwota, której nie uiścili zarówno najemcy jak i właściciele mieszkań, wynikająca z opłat za użytkowane lokale, tj. czynsz, wodę, odprowadzanie ścieków lub odbiór nieczystości ciekłych, odbiór odpadów komunalnych, windę itd. Zaległości powstają, gdy użytkownicy mieszkań zalegają z bieżącymi opłatami minimum jeden miesiąc.

Lokatorzy 26,1% mieszkań lokatorzy zalegają z opłatami za mieszkanie

Według stanu na 31 grudnia 2020 r. z ok. 7,8 mln zasobów mieszkaniowych (łącznie z mieszkaniami stanowiącymi odrębną własność, a zarządzanymi nadal przez spółdzielnie mieszkaniowe) w 26,1% mieszkań lokatorzy zalegali z opłatami za mieszkanie.

Udział mieszkań, których lokatorzy zalegają z opłatami za mieszkanie według form własności i województw (w % ogółu mieszkań w poszczególnych grupach zasobów)

a Łącznie z mieszkaniami stanowiącymi odrębną własność, a zarządzanymi przez spółdzielnie mieszkaniowe

Łączna kwota zaległości od początku ich powstania (wraz z odsetkami) z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła prawie 6,3 mld PLN.

Najwięcej zaległości mają lokatorzy mieszkań pozostających w zasobach gmin

Najwyższy udział w ogólnej kwocie zaległości mieli lokatorzy mieszkań pozostających w zasobach gmin – 61,3% oraz spółdzielni mieszkaniowych – 17,6%.

Zaległości w opłatach za mieszkanie według form własności – stan na 31 grudnia 2020 r.

Najwyższe zaległości w przeliczeniu na mieszkanie w mieszkaniach, których lokatorzy zalegają z opłatami, odnotowano w przypadku mieszkań należących
do zasobów zakładów pracy – 13,8 tys. PLN oraz mieszkań z zasobów gmin – 9,8 tys. PLN. Przeciętnie najmniejsze zaległości w opłatach za 1 mieszkanie przypadły na zasoby należące do spółdzielni mieszkaniowych – 1,2 tys. PLN i zasoby osób fizycznych w budynkach objętych wspólnotami mieszkaniowymi – 1,4 tys. PLN.

Najczęściej lokatorzy zalegają w spółdzielniach

Mieszkania, których lokatorzy zalegali z opłatami za mieszkanie – stan na 31 grudnia 2020 r.

W stosunku do ogółu „zadłużonych” mieszkań (mieszkań, za które lokatorzy nie uiszczali opłat) 46,5% dotyczyło mieszkań spółdzielczych, 31,4% – będących własnością osób fizycznych w budynkach objętych wspólnotami mieszkaniowymi, 19,2% – komunalnych, 1,4% – mieszkań towarzystw budownictwa społecznego, 1,0% – mieszkań zakładów pracy, 0,4% – mieszkań Skarbu Państwa i najmniej, tj. 0,1%
– mieszkań stanowiących własność innych podmiotów.


Źródło: Gospodarka mieszkaniowa i infrastruktura komunalna w 2020 r., Główny Urząd Statystyczny

Exit mobile version