W 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) ceny mieszkań w ostatnim kwartale wzrosły średnio o 14 proc. w ujęciu r/r. W dwóch miastach z najwyższymi cenami– w Warszawie i w Krakowie – wzrost wyniósł odpowiednio 21 proc. i 26 proc. na rynku wtórnym oraz 17 proc i 27 proc. na rynku pierwotnym. Średnia cena m2 mieszkania w Warszawie wyniosła 17,2 tys. PLN na rynku wtórnym oraz 15,8 tys. PLN na rynku pierwotnym, a w Krakowie 15,5 tys. PLN na rynku wtórnym oraz 15,1 PLN na rynku pierwotnym. To najważniejsze dane z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Analiza rynku mieszkaniowego. IV kwartał 2023”. Po odbiciu popytu, które miało miejsce w III kwartale, liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe w IV kwartale jest nadal wysoka.
Po odbiciu popytu, które miało miejsce w III kwartale, liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe w IV kwartale jest nadal wysoka.
W całym IV kwartale liczba wnioskujących o kredyt hipoteczny wzrosła o 220 proc. W październiku i listopadzie udzielono niemal 50 tys. kredytów – to liczba porównywalna z całą I połową roku. Za taki wzrost odpowiada głównie funkcjonujący od lipca do grudnia program „Bezpieczny kredyt 2%”, który w IV kwartale miał prawie 60-proc. udział wśród udzielanych kredytów. Konsekwentnie rośnie także średnia wartość wnioskowanego kredytu. W grudniu przekroczyła ona 435 tys. PLN, co jest wzrostem o 25 proc. względem końcówki 2022 r. Liczba nowych ofert sprzedaży mieszkań nieznacznie się zwiększa. W siedmiu największych miastach w ujęciu kwartalnym wzrost wynosił zaledwie 1 proc. W ujęciu rocznym ten wzrost wynosił 5,6 proc., ale to głównie efekt niskiej bazy z zeszłego roku. W Krakowie podaż mieszkań nieznacznie wzrosła, natomiast w Warszawie spadła aż o 15 proc. Są to miasta z najwyższymi wzrostami cen sprzedaży mieszkań. Ceny mieszkań rosną w dwucyfrowym tempie.
Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym w ujęciu r/r. W siedmiu` największych miastach wzrosty cen wyniosły odpowiednio 15,1 proc. oraz 16,8 proc. Jest to silniejsza dynamika niż w III kwartale, podczas której wzrosty sięgały 9-10 proc. r/r. Uwzględniając jednoczesny spadek inflacji średnio do poziomu 6,5 proc. w IV kwartale, możemy stwierdzić, że ceny mieszkań, po raz pierwszy od III kwartału 2021 r., wzrosły w ujęciu realnym. Średnia cena mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie przekroczyła poziom 17 tys. PLN za 1 m2.
Na rynku pierwotnym ceny są bliskie 16 tys. PLN za 1 m2
Na rynku pierwotnym ceny są bliskie 16 tys. PLN za 1 m2 – przekroczenie tego pułapu to prawdopodobnie kwestia kolejnego kwartału. W Krakowie, drugim najdroższym mieście w Polsce, ceny mieszkań przekraczają 15 tys. PLN za 1 m2 na obu rynkach. Sytuacja na rynku nieruchomości w kolejnych kwartałach będzie w dużej mierze zależała od daty wprowadzenia nowego programu dopłaty do kredytów mieszkaniowych oraz jego warunków. Przy założeniu utrzymania tego rodzaju dopłat od II kwartału 2024 r. spodziewamy się wysokiego popytu na zakup mieszkań. Równocześnie spodziewamy się niskiej podaży nowych ofert sprzedaży mieszkań. W 2024 r. na rynku pojawią się lokale, których budowę rozpoczęto w 2022 r. W całym 2022 r. liczba rozpoczętych budów była mniejsza niemal o 20 proc. niż średnia z lat 2019-2021. Ze względu na fakt, że przeciętny czas budowy mieszkania wynosi nieco ponad 2 lata, w kolejnych kwartałach spodziewamy się spadku podaży mieszkań na sprzedaż.
Ze względu na niedopasowanie popytu i podaży przewidujemy dalszy wzrost cen mieszkań w 2024 r.
Liczba nowych ofert mieszkań na wynajem rośnie, a ceny najmu pozostają stabilne. Liczba nowych ofert najmu mieszkań wzrosła o 21 proc. r/r w siedmiu największych miastach Polski. Jest to prawdopodobnie efekt wprowadzenia na rynek mieszkań zakupionych w celach inwestycyjnych w 2021 r., który charakteryzował się niskimi stopami procentowymi i był rekordowy pod względem liczby rozpoczętych budów – było to niemal 280 tys. mieszkań. Wzrastająca podaż pod koniec roku to m.in. efekt pojawiania się na rynku mieszkań zbudowanych w z 2021 r. W ujęciu kwartalnym obserwowaliśmy jednak spadki – średnio w tygodniu wpływało o 13 proc. mniej ogłoszeń niż średnio tygodniowo w III kwartale. Jest to jednak głównie efekt wysokiej bazy – zazwyczaj w III kwartale podaż mieszkań na wynajem rośnie w związku z zakończonym rokiem akademickim. W związku z rosnącą ofertą mieszkań na wynajem obserwujemy stabilizację cen – średnie wzrosty nie przekraczają 2 proc. r/r.