Analiza sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce w III kwartale 2020 r.

W III kwartale br. odnotowano powrót aktywności na rynku mieszkaniowym, po restrykcjach wynikających z pandemii COVID-19 obowiązujących od marca 2020 r. Liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych była o połowę wyższa w porównaniu do historycznie niskiego poprzedniego kwartału. Koszty budowy mieszkań nieznacznie wzrosły, jednak tempo wzrostu było znacznie niższe, natomiast ceny ziemi nadal istotnie rosły. Obserwowano nieznaczny wzrost średnich, transakcyjnych cen mieszkań na rynku pierwotnym analizowanych miast oraz ich stagnację lub spadek na rynku wtórnym.

Ceny mieszkań wyhamowały, popyt spadł

Wpływ pandemii na rynek mieszkaniowy jest złożony a ceny na rynku pierwotnym i wtórnym zmieniały się w różnych kierunkach. Ceny ofertowe nowo wprowadzanych mieszkań na rynku pierwotnym (RPO) wyhamowały wzrost, jednocześnie deweloperzy zwiększyli nieco podaż mieszkań. Wysokie ceny ofertowe mogą też podlegać różnego rodzaju promocjom, co ułatwia sprzedaż. Ceny transakcyjne na rynku pierwotnym (RPT) wzrosły we wszystkich grupach miast, zwłaszcza w Warszawie wobec częstszej sprzedaży lepiej zlokalizowanych mieszkań. Na rynku wtórnym w największych miastach spadł nieco popyt na mieszkania na własność. W analizowanym okresie obserwowano stabilizację cen ofertowych (RWO) w grupie 6 i 10 miast oraz ich nieznaczny wzrost w Warszawie. Ceny transakcyjne mieszkań na rynkach wtórnych (RWT) rosły w grupie 6 i 10 miast, jednak w Warszawie spadły. Pewna bezwładność rynku wtórnego wobec pierwotnego jest typowym zjawiskiem, gdyż rynek wtórny tworzą indywidualni sprzedający, którzy nie są skłonni do obniżania cen, zazwyczaj też mogą przełożyć transakcję w czasie.

Dynamika kw./kw. cen mkw. mieszkania w analizowanych miastach w III kw. 2020 r

Źródło: NBP

Ceny najmu spadły tylko Warszawie

Średnie (ofertowe i transakcyjne) stawki najmu mkw. mieszkań (nie uwzględniając opłat eksploatacyjnych i opłat za media) spadły w III kw. 2020 r. w Warszawie, natomiast pozostały bez zmian w grupie 6 i 10 miast. Nadal w największych miastach rośnie oferta internetowa mieszkań na rynkach najmu długoterminowego, w tym nabywanych w celach inwestycyjnych. Może to sprzyjać spadkom stawek najmu w przyszłości.

Jak długo sprzedaje się mieszkanie w Warszawie?

Mediana czasu sprzedaży mieszkania informuje o możliwości zbycia lokalu przez stronę sprzedającą stosowana jest do oceny zmian warunków na rynku mieszkaniowym. Historycznie w latach, kiedy na pierwotnym rynku mieszkaniowym obserwowana była nadpodaż mieszkań, głównie powodowana zmniejszonym popytem wskutek gorszej sytuacji ekonomicznej (2009-2010 r., 2012-2013 r.), czas zawierania transakcji wydłużał się. Od 2017 r. mediana czasu sprzedaży mieszkania oferowanego na rynku kształtowała się stabilnie i wynosiła ok. 3 kwartałów. W II kw. 2020 r. mediana średniego czasu sprzedaży kształtowała się na podobnym poziomie jak w 2019 r., w III kw.2020 r. natomiast zwiększyła się nieznacznie, o ok. pół miesiąca względem analogicznej statystyki dla poprzedniego roku.

Średni czas sprzedaży lokalu na rynku pierwotnym w Warszawie (w kwartałach)

Źródło: Opracowanie własne NBP na podstawie BaRN
Exit mobile version