Budynek – na co zwrócić szczególną uwagę

Wiek budynku i technologia budowy

Wiek budynku i technologia budowy mają znaczenie – budynek może być wykonany z cegły, bloczków, wielkiej płyty, może mieć wyeksploatowane instalacje lub – mimo wieku – być zadbany i dobrze utrzymany. Budynek może pochłaniać sporo energii lub – dzięki technologii budowy i ociepleniom – być energooszczędny. Nie ma tutaj najlepszej technologii, a każdy mieszkaniec sam decyduje o tym, jaki budynek wybiera. Ważne, aby budynek był ocieplony i ciepły, aby nie wymagał nieustannej modernizacji i nie wymuszał na mieszkańcach zbyt dużej ilości remontów. Kupując mieszkanie w kamienicy warto zwrócić uwagę na to, w jakim stanie są instalacje oraz balkony – w wielu XIX-wiecznych kamienicach balkony urywają się i spadają na ulicę. Jest to ogromne zagrożenie dla mieszkańców i przechodniów. Jeśli lokator zauważy usterki na zewnątrz budynku, to powinien egzekwować ich usunięcie od zarządcy budynku, czyli spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty.

Ogólny stan budynku, elewacji i dachu

Ogólny stan budynku, czyli instalacji, ścian, czystość korytarzy jest bardzo ważny. Podobnie jak stan elewacji zewnętrznej budynku oraz dachu. Dach musi być regularnie odśnieżany przez zarządcę budynku po to, aby uniknąć tragedii, które były udziałem uczestników pewnego wydarzenia w Katowicach. Dach musi być regularnie łatany, a właściciele mieszkań mają prawa domagania się remontów i przeglądów. Podobnie jak powinny być regularnie przeprowadzane kontrole szczelności instalacji gazowej. Spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa pobiera pieniądze na remonty oraz przeglądy, więc należy zdecydowanie domagać się, aby takich przeglądów i remontów dokonywała regularnie. Wiele zależy od mieszkańców – mogą zdecydować się na zmianę zarządcy danego budynku. Jest to ich święte prawo – wystarczy zebrać odpowiednią ilość podpisów, złożyć wniosek i podczas walnego zgromadzenia spółdzielców przegłosować taką  zmianę. Następnie należy wybrać najlepszego zarządcę.

Stan klatki schodowej, piwnic i wind

Za stan klatki schodowej, piwnic  i wind odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota. Jednak lokatorzy powinni dbać o czystość otoczenia – nie rzucać na podłogi korytarza śmieci, nie drapać ścian, nie przechowywać niebezpiecznych substancji w piwnicach, uważać kogo wpuszczamy do bloku – magiczne hasło „ulotki” nie powinno otwierać drzwi budynku. Jest to ich obowiązek. Zarządca osiedla ma natomiast obowiązek malowania klatek schodowych, mycia okien na korytarzach, odszczurzania piwnic oraz dbania o stan wind. Niesprawne windy mogą przyczynić się do kalectwa lub śmierci ich użytkowników i jest to ogromne ryzyko, którego należy unikać. Czasami zdarza się, że na osiedlach grasują wandale i podpalacze. Spółdzielcy i spółdzielnia powinni dołożyć starań, aby szybko zaradzić takiej sytuacji i nie dopuścić do podpalenia bloków, mieszkań lub np. placu zabaw czy też parkingu. Zawsze przyjemniej jest mieszkać na zadbanym, czystym, wypielęgnowanym osiedlu. Nie warto godzić się na to, aby wandale określali jakość życia na danym osiedlu, w dzielnicy i w mieście.

Exit mobile version