Podatek katastralny. Pobiera się go od wartości gruntów i nieruchomości

Fot. materiały prasowe

Podatek katastralny, czyli płacony co roku od wartości nieruchomości, to w Polsce bardzo drażliwy temat. Wiele osób zastanawia się jednak, kiedy zostanie wprowadzony podatek katastralny w naszym kraju, a jeśli tak, to jaki mógłby mieć wpływ na nasze kieszenie i rynek nieruchomości.

Obecnie mamy do czynienia z podatkiem od nieruchomości, którego wysokość zależna jest od powierzchni lokalu. Podatek katastralny obowiązuje w kilku państwach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii. Z doniesień medialnych dowiadujemy się o trwających pracach nad wprowadzeniem tego podatku również w Polsce. W Polsce obecnie obowiązuje podatek od nieruchomości, który ustalany jest na podstawie powierzchni posiadanej nieruchomości.

Podatek katastralny ustalany jest na podstawie wartości nieruchomości

Podatek katastralny to forma opodatkowania nieruchomości. Podatek uzależniony jest od wartości katastralnej nieruchomości, czyli od wartości domu, mieszkania, lokalu czy innego obiektu. Nie trudno zatem zorientować się, że im większa wartość nieruchomości, tym wyższa będzie wartość podatku katastralnego do zapłacenia.

Na wartość nieruchomości ma wpływ wiele innych czynników. Należą do nich m.in.:

Ustaleniem podstawy do wyliczania podatku katastralnego, gdyby miał kiedykolwiek w Polsce zostać wprowadzony, mogliby zajmować się więc rzeczoznawcy majątkowi, a urzędy gmin byłyby odpowiedzialne za ustalanie wysokości podatku na podstawie map i przeliczników przez nich stworzonych.

Podatek katastralny w Polsce – czy to możliwe?

Temat wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce pojawia się co jakiś czas, jednak kolejne rządy do tej pory odpowiadały, że nie ma planów ustanowienia tego typu opodatkowania. W ostatnim czasie temat wrócił.

Wiele wskazuje na to, że podatek katastralny zostanie uchwalony w Polsce.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało „walkę ze spekulantami na rynku nieruchomości” i chęć wprowadzenia podatku katastralnego od drugiego i kolejnych posiadanych mieszkań, a także „podatku od pustostanów”. Jednocześnie wiadomo, że podatek katastralny będzie znacznie większym obciążeniem dla kieszeni właścicieli mieszkań czy gruntów niż obecny podatek od nieruchomości. Dodatkowym przeciwwskazaniem do wprowadzenia katastralnego podatku w Polsce może być potencjalny kryzys na rynku nieruchomości spowodowany wzrostem cen za najem.

Wystarczy policzyć. Gdyby podatek katastralny był w Polsce ustanowiony i stawka wynosiłaby 1 proc. wartości nieruchomości, to w przypadku mieszkania, którego wartość wynosi 300 tys. złotych, roczny podatek wyniósłby 3 tys. zł. Obecnie w przypadku podatku od nieruchomości to zazwyczaj kwota ok. 100 złotych.

Jaka wysokość podatku?

Podatek katastralny jest jednak stosowany przez kilka europejskich krajów, głównie w Europie Zachodniej, takich jak: Niemcy, Wielka Brytania, Belgia, Irlandia, Szwecja, Hiszpania czy Francja. Sposoby naliczania podatku katastralnego różnią się w poszczególnych krajach. Podstawowa składka na podatek katastralny w Niemczech wynosi waha się od 0,26 proc. do 1 proc., a konkretna wycena wysokości tego podatku uzależniona jest od rodzaju nieruchomości oraz regionu (landu), w jakim się znajduje.

W Belgii i Francji natomiast, podatek katastralny jest pobierany od wysokości potencjalnego dochodu, jaki dana nieruchomość mogłaby wygenerować na rzecz jej właściciela w ciągu roku, a nie od wartości nieruchomości. W Wielkiej Brytanii podatek katastralny ustalany indywidualnie przez lokalne samorządy i wynosi 0,5 proc. dla najniżej wycenianych nieruchomości, a dla budynków mieszkalnych średniej wartości 1 proc.


Źródło: gov.pl, samorzad.gov.pl

Exit mobile version