Ceny ofertowe mieszkań w Polsce zaczęły odbijać w II półroczu. W skali całego kraju w I połowie roku ceny za 1 m2 mieszkania wśród nowych ofert wzrosły o 3 proc. na rynku pierwotnym. Rynek wtórny rósł z mniejszą dynamiką – około 1,5 proc. Po takiej względnej stabilizacji w drugiej części roku dynamika cen nowych ofert przyspieszyła.
Od lipca do połowy grudnia mieszkania zdrożały o ponad 6 proc. i 9 proc. odpowiednio na rynku pierwotnym i wtórnym. Najwyższe wzrosty w ujęciu miesięcznym w przypadku nowych ofert od deweloperów zanotowano w sierpniu – wtedy średnie ceny skoczyły o 3 proc. m/m. Rynek wtórny swoje maksimum pod względem tempa wzrostu miał miesiąc później – we wrześniu 1 m2 mieszkania był droższy o 4 proc. m/m.
Średnia cena za 1 m2 mieszkania w Polsce wśród nowych ofert w 2023 r. (w PLN)
W ostatnim miesiącu tego roku przeciętne ceny na obu rynkach w Polsce były wyższe w porównaniu z grudniem 2022 r. o 13 proc. na rynku pierwotnym oraz 10 proc. na rynku wtórnym. Na koniec 2023 r. średnia wartość nowych ofert od deweloperów przekroczyła 11,4 tys. PLN za 1 m2. Także wśród ogłoszeń dotyczących mieszkań z drugiej ręki pobita została kolejna bariera – 10,4 tys. PLN. W obu przypadkach w ciągu roku średnie ceny nowych ofert wzrosły o ponad 1000 PLN za 1 m2 w skali kraju.
Ożywienie na rynku kredytów hipotecznych
Rok 2023 upłynął pod znakiem ożywienia na rynku kredytów mieszkaniowych. Po 2022 r. naznaczonym wysoką inflacją oraz wojną w Ukrainie popyt na mieszkania wyraźnie wzrósł w II połowie tego roku. Duży wpływ na taki stan miał program „Bezpieczny Kredyt 2%” (BK2%), który został uruchomiony w lipcu 2023 r. W pierwszym miesiącu II półrocza nastąpił wyraźny skok w liczbie wniosków o kredyt hipoteczny – niemal o 98 proc. więcej niż w czerwcu. W samym październiku tego roku banki udzieliły 24,1 tys. kredytów hipotecznych. Liczba pożyczek była tym samym na najwyższym poziomie od października 2021 r. Jak wskazuje BIK, w pierwszych czterech miesiącach działania programu 44 proc. wszystkich kredytów mieszkaniowych było udzielonych właśnie w jego ramach. W październiku udział programu wynosił 59 proc.
Słabsze wyniki budownictwa
W 2023 r. odnotowano słabsze wyniki w budownictwie mieszkaniowym niż w 2022 r. Dostępne dane GUS wskazują, że w okresie styczeń – listopad 2023 r. liczba mieszkań oddanych do użytku spadła o 7,1 proc. w ujęciu rocznym i wyniosła 199 607 lokali. Mimo wyraźnego spadku, jest to trzeci najlepszy wynik w XXI wieku – więcej mieszkań oddano tylko w latach 2021 i 2022. Zmniejszyła się podaż od deweloperów, którzy w 2023 r. przekazali do eksploatacji o 5,4 proc. mniej lokali r/r. Spadkowa tendencja w budownictwie dotyczyła również pozwoleń na budowę, których liczba zmalała o 21 proc. oraz nowych budów, których w tym roku rozpoczęto o 8,3 proc. mniej niż rok wcześniej.