Inwestowanie w mieszkania staje się coraz bardziej opłacalne. Z raportów Expander i Rentier.io wynika, że od wiosny liczba mieszkań dostępnych do wynajęcia wzrosła o 68%. We wrześniu czynsze wzrosły średnio o 28%.
Mieszkania niedostępne dla zwykłego “Kowalskiego”
Według danych serwisu Domiporta.pl ceny mieszkań z rynku pierwotnego w sześciu miastach: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu wzrosły o 9% rocznie. Największy wzrost cen odnotowano w Poznaniu – średnio o 16%. i Wrocław – wzrost o 14%. Koło się więc dramatycznie zacieśnia Kogoś, kogo stać na zakup własnego M, nawet przy wsparciu banku. Według biura informacji kredytowej w październiku było to 687%. Liczba zapytań związanych z kredytami mieszkaniowymi spadła rok do roku. O dofinansowanie ubiegało się wówczas nieco ponad 13 tys. osób. Potencjał kredytobiorców, w porównaniu z blisko 40 tys. rok wcześniej. Średnia wartość wnioskowanych kredytów w październiku wyniosła 33,666 mln zł. PLN spadł o 45%. rocznie i 03%. W porównaniu z wrześniem, zgodnie z wprowadzeniem firmy Według badania GfK, 72% Polaków jest już sfrustrowanych warunkami rynkowymi. respondentów uważa, że mieszkania są całkowicie niedostępne dla przeciętnego piekarza, 56% ankietowanych. Uwierz, że państwo musi w jakiś sposób interweniować w interesie obywateli – obecna sytuacja na rynku nie jest dobra To samo dotyczy deweloperów, co może zwiastować przejście na najem instytucjonalny w części branży
Jest to z pewnością rynek niszowy o dużym potencjale wzrostu i stosunkowo łatwy do zapełnienia. Nie stanie się to jednak w ciągu kilku tygodni, a może nawet krócej Krystian Bielas z zarządu Besim Group powiedział, że nie będzie to katalizatorem gwałtownego spadku cen mieszkań w całym kraju. – Poza tym teraz obserwujemy, że rynek przesuwa się w kierunku wynajmu i nie mówię tu tylko o mieszkaniach, ale także domach jednorodzinnych czy seria – dodał.
Oferty się mnożą
Konsumenci znajdują się w trudnej sytuacji. Nawet przy przyzwoitych dochodach coraz trudniej jest uzyskać pożyczkę na zakup mieszkania, a rynek wynajmu mieszkań przypomina pójście rano do piekarni – najlepsze, najgorętsze jedzenie szybko się wyprzedaje. Oblężenie sektora leasingowego we wrześniu Przede wszystkim tegorocznym studentom trudniej jest znaleźć sensowne miejsce dla siebie. Raporty Expandera i Rentier.io sugerują, że mają znacznie mniej produktów do wyboru. W 16 największych polskich miastach łączna liczba aktywnych ogłoszeń wyniosła mniej niż 31 000 w porównaniu z 40 000 rok temu. Można to porównać z około 18 000 w kwietniu i maju. Od tego czasu dostępne oferty wzrosły o 68%. – Potrzeby mieszkaniowe utrzymują się nawet po rozpoczęciu roku szkolnego Wysoki wśród konsumentów, ale, co zrozumiałe, nie tak duży, jak siedem miesięcy temu. Więc wynajem jest teraz bardzo dobrym biznesem. Na przykład kupując kawalerkę lub mieszkanie dwupokojowe możemy szybko obliczyć ich czynsz. W zależności od aktualnego zapotrzebowania apartament można zarezerwować Nawet w ciągu kilku godzin. Zwłaszcza jeśli jest w dobrej lokalizacji – mówi Grzegorz Woźniak, prezes Q3D Locum.
Najem coraz droższy
Osoby chcące wynająć mieszkanie muszą pogodzić się z faktem, że ceny wynajmu znacznie wzrosły. We wrześniu ceny wzrosły średnio o 28%. W porównaniu do ubiegłorocznych poziomów – czytamy w raportach Expander i Rentier.io. wyróżnia się z całej listy Głównie Kraków, gdzie ceny wzrosły o 46%. Wzrost był niższy niż wiosną tego roku. Jednak znalezienie mieszkania do wynajęcia w rozsądnej cenie wciąż nie jest łatwe. Wskazuje to między innymi na dane kwartalne. Małe firmy odnotowują największe podwyżki czynszów w III kwartale 2022 r Mieszkania (o powierzchni nieprzekraczającej 35 mkw.). To wzrost o 74% w porównaniu z drugim kwartałem. Dla mieszkań średniej wielkości jest to 47 proc. Duże 2%. Najdrożej jest w Warszawie – średni miesięczny czynsz za małe mieszkanie to 2571 zł. znakomity Kolejne miejsca to Wrocław (2471 zł) i Gdańsk (2400 zł). – Rynek nieruchomości zazwyczaj wolno reaguje na zmiany, ale jak widać są od tego wyjątki. Popyt na mieszkania, który osłabł w czasie pandemii z powodu napływu uchodźców, nagle zaczął bić wszelkie rekordy. Jeśli dodamy do tego duży powrót studentów na uczelnie, efekt może być tylko jeden, a mianowicie wzrost czynszów – i to w skali Polski. Co więcej, moim zdaniem nie ma powodu do ich gwałtownego spadku. Czynniki takie jak rosnący popyt i spadająca liczba mieszkań Bartłomiej Rzepa, członek zarządu spółki wykonawczej Osiedle Symbioza Investment, powiedział, że budowa jest w toku, więc ograniczona podaż i drogie kredyty hipoteczne zmusiły klientów do decydowania się na wynajem zamiast zakupu nieruchomości.
Podwyżki czynszów wynikają nie tylko z imigracji, ale także z inflacji i rosnących stóp procentowych, a właściciele chcą przenieść część kosztów na najemców. Poza tym trudniej o kredyt. To może zająć trochę czasu.