Domy automatycznie regulujące natężenie światła, modułowe budynki, które można przestawiać jak klocki, czy ekologicznie samowystarczalne osiedla. Stworzony we współpracy z dziesięciorgiem ekspertów raport foresightowy „Mieszkanie 2028/2048” to nie tylko trzy scenariusze dotyczące tego, jak będziemy mieszkać w perspektywie 10 i 30 lat. To narzędzie wspomagające zarządzanie przyszłością, a także inspiracja dla wszystkich, którzy chcą kompleksowo tworzyć przestrzenie do życia. Co nas zatem czeka?
Wraz ze zmianami stylu życia, bogaceniem się społeczeństwa czy przyspieszonym postępem technologicznym ewoluują także potrzeby mieszkańców. Część aktywności przenoszą oni poza mieszkanie – coraz popularniejsze staje się jedzenie na mieście czy spędzanie czasu w przestrzeniach wspólnych. Na naszych oczach zmienia się znaczenie i funkcja mieszkania, a projektujący powierzchnie do życia w polskich miastach stają przed coraz to nowymi wyzwaniami. Aby tworzyć mieszkania spełniające oczekiwania tych, dla których są one projektowane, potrzebne jest kompleksowe podejście do tematu i patrzenie w przyszłość. Tak powstał foresight „Mieszkanie 2028/2048” zawierający odpowiedź na pytanie, jak będziemy mieszkać w perspektywie 10 i 30 lat. Zakłada zarówno orientację na zmieniające się warunki, rozpoznanie szans i zagrożeń, jak i analizę oczekiwań dotyczących mieszkania, osiedla i miasta.
– Działając na rynku od trzydziestu lat obserwujemy, jak zmienia się sposób, w jaki ludzie korzystają z mieszkań – tłumaczą pomysłodawcy projektu, architekci Dorota Jarodzka-Śródka oraz Kazimierz Śródka. – Widzimy, że w ostatnich latach zmiany nabierają tempa, stąd zrodziło się pytanie: czego będą oczekiwać ludzie? Jak my, jako architekci, powinniśmy podchodzić do nowych wyzwań? Czy da się do nich przygotować? Jak sprawdzić preferencje mieszkańców?
Raport „Mieszkanie 2028/2048″
Raport „Mieszkanie 2028/2048”, dający odpowiedzi na powyższe pytania, jest owocem współpracy dziesięciorga ekspertów z dziedzin: architektury, urbanistyki, technologii, kultury i socjologii. Został również wsparty konsultacjami społecznymi. Zakłada trzy równorzędne wizje przyszłości: scenariusz „autonomiczne osiedla” nawiązujący do ekologicznej i administracyjnej samowystarczalności osiedli, „przestrzenie modułowe”, gdzie podkreślona została konieczność przystosowania przestrzeni życiowych do zmieniających się potrzeb mieszkańców oraz „techno-habitat”, który zakłada prymat technologii i jej wszechobecność, zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i publicznych. Cały raport można pobrać na stronie: http://mieszkaniaprzyszlosci.pl.