Wybór odpowiednich okien to jeden z wielu dylematów, przed którymi stajemy realizując marzenia o własnym domu. Łatwo pogubić się w gąszczu parametrów, komponentów, modeli, dodatkowym wyposażeniu, a nawet w palecie kolorów. Na co zwrócić uwagę, by wybór okien nie przysporzył nam bólu głowy, a ich późniejsze użytkowanie – migreny?
Materiał, czyli możliwości
Drewniane, aluminiowe czy z PCV? Wybór determinuje wielkość naszego budżetu i możliwości samego materiału. Okna drewniane na ogół są najdroższym wyborem, gdy porówna się je z modelami tej samej klasy, wykonanymi z innego tworzywa. Z kolei statyka i lekki ciężar właściwy aluminium sprawia, że to metal idealny do tworzenia ram do wielkich przeszkleń. Zastosowanie aluminiowych profili pozwala na uzyskanie przeszkleń imponującej wielkości i realizację najśmielszych projektów architektonicznych, w których szkło stanowi dominantę wzorniczą. Nie zapominajmy też o „ozdobnikach”, których nie zrealizujemy przy udziale PCV: ukryte skrzydła czy okna całoszklane.
Energooszczędność, czyli myślenie przyszłościowe
– Przez okna może „uciekać” nawet 25-30% ciepła, dlatego inwestycja w modele o doskonałych parametrach technicznych Uw to ważny krok do zmniejszenia kosztów ogrzewania – rekomenduje Mariusz Kudas, Doradca Klienta w firmie OknoPlus. Tajemniczy współczynnik Uw informuje, jaka ilość ciepła przenika w ciągu 1 sekundy przez 1 m² okna – im jest ona mniejsza, tym niższe straty energii. Przed nowelizacją przepisów prawa budowlanego jego graniczna wartość wynosiła 1,3 W/m²K – obecnie jest to 1,1 W/m²K. Proces wprowadzania zmian zakończy się w 2021 roku, kiedy obowiązującą normą będzie 0,9 W/m²K.
– Dlatego warto poszukiwać produktów dostosowane nie tylko do aktualnych, ale i przyszłych wymagań Warunków Technicznych. Okna o doskonałych właściwościach izolacyjnych to inwestycja na lata, która nie tylko pomoże zmniejszyć rachunki za ogrzewania, ale sprawi, że dom stanie się miejscem przyjaznym zarówno dla jego mieszkańców, jak i otoczenia. Energooszczędny budynek chroni domowników przed chłodem oraz nadmiernymi wydatkami, a środowisko naturalne przed wysoką emisją zanieczyszczeń – przekonuje Mariusz Kudas.
Współczynnik Lt, czyli wszystko jasne i przejrzyste
Kolejny istotny parametr to Lt – współczynnik przepuszczalności światła, wyrażany w procentach, opisujący stosunek ilości światła słonecznego docierającego do szyby do ilości światła, która zostaje przez nią przepuszczona. Im wyższa wartość współczynnika – procent przepuszczanego światła – tym jaśniej będzie w pomieszczeniu. Wbrew pozorom nie wszystkie szyby przepuszczają te same ilości naturalnego światła – a ma ono nie tylko wpływ na odbiór wizualny pomieszczeń (te doświetlone wydają się przestronniejsze), ale i samopoczucie oraz komfort domowników.
Warto zwrócić również uwagę na wielkość profili. Mniejsza grubość ramy to więcej światła w pomieszczeniu – nawet do 25%. Zwiększona przezierność szkła i smukłe okienne skrzydło ma szczególne znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach ulokowanych od północy i wschodu, gdzie ilość naturalnego światła jest ograniczona.
Konserwacja, czyli kto to będzie mył?
Okna wykonane z PCV czy aluminium są bardzo odporne na negatywne działanie warunków atmosferycznych, drobne zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Łatwo je także utrzymać w czystość i – w przeciwieństwie do okien drewnianych – nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Delikatne detergenty, regularne sprzątanie, sezonowe rzucenie okiem na stan techniczny i o kłopotach z oknami można zapomnieć na lata!
Warto także ułatwić sobie życie i wybrać modele z ukrytymi zawiasami. To rozwiązanie nie tylko podnosi walor estetyczny samego okna, ale i upraszcza sprzątanie – przecież wszelkie zakamarki to idealne miejsce do gromadzenia się brudu.
Bielszy ocień bieli, czyli paleta wykończeń
Jeśli wciąż wydaje Wam się, że okna mogą być wyłącznie białe… przygotujcie się na długie konsultacje. Bogactwo kolorów i wykończeń może miło zaskoczyć: paleta RAL, kolory lub okleiny strukturalne czy drewnopodobne, anoda lub dwukolor, czyli inna barwa profilu na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia – naprawdę jest w czym wybierać.
Bezpieczne wietrzenie, czyli funkcjonalny detal
– Wybierając okna warto pomyśleć o tych wszystkich detalach, które poprawiają ich funkcjonalność i komfort użytkowania. Okucie Comfort, oprócz funkcji rozwieralnej i uchylnej, umożliwia również równoległe odstawienia skrzydła od ramy – tworzy się pomiędzy nimi szczelina do 6 mm, która umożliwia naturalną wymianę powietrza, a okno wciąż pozostaje bezpiecznie zaryglowane. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody wietrzenia, rozszczelnienie nie jest widoczne z zewnątrz, co więcej – nawet położenie klamki nie zdradza, że skrzydło nie jest zamknięte. Uzyskana w ten sposób optymalna i bezpieczna cyrkulacja powietrza zapewnia zdrowy klimat w pomieszczeniach, a tym samym lepsze samopoczucie domowników oraz minimalizowanie start ciepła podczas wymiany powietrza – zapewnia ekspert firmy OknoPlus.
Warto również pamiętać, że wybór odpowiedniego pakietu szybowego to zwiększona dźwiękoszczelność okna. Ich zastosowanie może zminimalizować uciążliwości związane z miejskich hałasem czy wzmożonym ruchem lotniczym.
Serwis i gwarancja, czyli drobnym drukiem
Dla każdego nabywcy ważne jest kompetentne doradztwo w salonie sprzedaży okien i profesjonalna obsługa klienta. Ale równie istotne jest to, co wydarzy się po procesie sprzedaży. – Dopytajmy o okres obowiązywania i warunki gwarancji, jakie wady są uznawane w ramach reklamacji czy ewentualny koszt serwisu okien – podpowiada Mariusz Kudas.
Podczas wyboru okien kierujmy się nie tylko modą – przecież to decyzja na wiele lat. Warto też spojrzeć na nie w kontekście całego budynku, ale komfortu użytkowania. Dzięki temu łatwiej będzie nam wybrać model, który na długo stanie się funkcjonalną ozdobą naszego wymarzonego domu.